Ideja da se okupimo oko novog udruženja nastala je tokom 2013. godine kod nas po godinama mladih a po iskustvu malo starijih saradnika više regionalnih, nacionalnih pa i internacionalnih organicija.
Imali smo želju da pokrenemo našu lokalnu zajednicu i damo naš doprinos ujednačeno ruralnom razvoju sa jedne strane, dok sa druge strane hteli smo da očuvamo prirodu, takodje dovedemo turiste, pomognemo malog proizvođača, unapredimo turističku infrastrukturu….
Naigled mnogo tema i mnogo izazova ali u principu veoma jednostavno, koncept od koga ne odstupamo ni 5 godina posle, podrška lokalnoj inicijtivi pojedinca, organizacije ili zajednice od razvoja ideja do implementacije projekta uz postovanje ekoloških načela i zaštiti prirode bilo vrste ili staništa.
Drugi koncept i jedan od srednjeročnih ciljeva je da osnivači Sove imaju poslove mino organizacije a da samo ukoliko projekat zahteva odredjeno angažovanje i neko uloži odredjeno vreme i postoji mogućnost da bude plaćen iz projektne linije
Tokom januara 2014 seli smo napravili koncept, podneli registaciju i registrovali se.
Zašto Sova ?
Svi mi osnivači volimo sove i imamo sreću da živimo i radimo u gradu koje ima jedno od najvećih zimovališta vrste Utine Asio otus u centru grada koje broje od 200 do 500 jedinki zavisno od godine. Istraživanjima kojima se bavimo utvrdili smo da svako naše selo ima jata na zimovanju koja broje izmedju 20 i 70 jediniki i da se usled intervencija orezivanja krošnji, seče u glavu proredjivanja drvoreda jata smanju i pomeraju sa lokacija.
Samim tim imamo potrebu da svake godine zagovaramo zaštitu ove vrstei njenih staništa i mirkolokacija.
Šta to mi u stvari radimo ?
Mi volimo prirodu, i kao naučni radnici istraživali smo leptire, ptice, gljive, zmije, bilje i drveće i te poodatke sa raznih terena unosimo u baze podataka, (Bioras, Alciphron, Naturelist Ebird i druge), i posle nekog vremena zapitali smo a šta da radimo sa spiskovima u viokama,? Šta Peri stočaru iz sela Zasavica znači da smo tamo zabećiti 200 vrstaa ptica, 60 vrsta dnevnih leptira? ili Milanu koji živu u Sremskoj Mitrovici da u plavnoj zoni reke Save živi prelp ugroženi leptir Apatura iris – mali prelivac?
Promenili smo koncept naših istražianja tako da naši rezultati postaju alat nakon što valozujemo – vrednujemo te podatke i objasnimo lokalnoj zajednici benefit i tog staništa i leprira i ptica i pečuraka možemo da pričamo o konceptu lokalnog razvoja. To radimo putem radionica sa različitim ciljnim grupama od učenika osnovnih i srednih škola, stanovništva, urbnog i ruralnog područja kao i aktivistima drugih orgnizacija.
Promovišemo malog proizvođača od ideje i podrške od prelaska iz sive u zelenu zonu poslovanja, i putem koncepta Sremske korpe proizvoda ( www.sremskakorpa.rs ) i kroz rad lokalne akcione grupe. Podrška se oleda u pronalaženju sredstava( fondrasing, crownfunding identifikacija subvecnija i relevantnih konkursa) , organizacije obuka, mentoringa kao i organizacija studijskih poseta ili poslovnog povezivanja.
Smatramo se društvono odgovornim udruženjem i kada god smo u prilici razvijamo zagovaračke projekte kako od obezbedjivanja sadnog materijala (npr sadnice za maturante), i formiranjem nove grupe aktivnosti oko socio ekonomskog delovanja poput PET nije smeće.
Iako je vec pomenuto naš naziv je Sova i da u centru grada imamo najveće stanište vrste Asio otus, na našem logu je Otus scops * ćuk; jedina sova selica kod vrsta sove koja se seli i zimu provodi u toplijeim krajevima. Razlo za ovo je simboličan i proizilazi iz potreba da kada oredjena aktivosti ili zajednica ima potrebu za našim kontinuiranim prisustvom nije nam problem da promenimo sedište što smo činili do sada.